Sprzęt niezbędny podczas biwaku

wypad na biwak

Biwak warto zaplanować z wyprzedzeniem, tak aby zakupić najważniejsze akcesoria i sprzęty. Dzięki temu zachowamy komfort nawet w zmiennych warunkach otoczenia. Faktem jest, że biwakowanie to ciekawa forma rozrywki, która jest uwielbiana przez wiele osób. Co nam się przyda na biwaku?

Namiot

Oczywiście podstawą w każdej wyprawie tego typu jest namiot. Podczas zakupu namiotu, zwróćmy uwagę na swoje oczekiwania. Ogólny podział obejmuje namioty ekspedycyjne i turystyczne. Te drugie są tańsze i nie są przeznaczone do użytkowania w ekstremalnych warunkach. Namioty ekspedycyjne z kolei są lżejsze i bardziej wytrzymałe. Podczas zakupu nie zapominajmy wielkości namiotu – postawić można na modele dwu, trzy, czy nawet czteroosobowe. Co jeszcze jest ważne? Znaczenie ma wodoodporność tropiku. Wyprawowe namioty zazwyczaj mają niższy ten parametr niż turystyczne. Poza tym, trzeba mieć na uwadze wagę namiotu. Jeśli planujemy długą wycieczkę, noszenie namiotu nie powinno nadwyrężać naszego organizmu.

Materac lub karimata

Materac lub karimata to kolejne akcesoria, które są niezbędne podczas biwaku. W tym wypadku doskonała jakość jest bardzo ważna. Wygodny materac powinien być łatwy w użytkowaniu i dawać nam odpowiednią pozycję podczas snu. Karimaty są dostępne w wielu rodzajach – odznaczają się wysoką wytrzymałością i niską ceną. Każdy podróżnik powinien dopasować te produkty do swoich preferencji.

Śpiwór

jaki spiwor zabrac

Noc w namiocie wymaga użytkowania śpiwora. Jak wybrać ten produkt? Zazwyczaj na śpiworze znajdziemy oznaczenia 3 zakresów:

  • Temperatura komfort
  • Temperatura graniczna
  • Temperatura ekstremalna

Te parametry trzeba dobrać do warunków, które panują na biwaku. Bardzo dobrym wyborem jest zakup nieco cieplejszego śpiwora. Nigdy nie wiadomo, jaka pogoda zaskoczy nas w nocy.

Kuchenka turystyczna

Na biwaku z pewnością przydaje się nowoczesna kuchenka turystyczna. Gdy chcemy używać palnika wysoko w górach lub w warunkach zimowych, postawmy na kuchenkę na paliwo stałe. W trudnych warunkach spada ciśnienie w kartuszu, dlatego palniki gazowe mogą zawodzić. Ten problem rozwiążemy po części za pomocą zakupu specjalnych kartuszy z mieszanką zimową. Aktualnie królują kuchenki na gaz propan-butan, które są zasilane z jednorazowych pojemników (czyli wspomnianych już kartuszy). Bardzo przydatna analiza palników turystycznych znajduje się w tym artykule https://nawakacje.eu/rankingi/najlepszy-palnik-turystyczny/.

Lodówka turystyczna

Lodówki turystyczne pozwalają łatwo i sprawnie przechowywać jedzenie oraz napoje. Co ciekawe, najprostszą formą jest lodówka termiczna, która nie wymaga użytkowania wkładów. Ma za zadanie utrzymywać temperaturę przez kilka godzin. Istnieje także unikalna wersja dla podróżników, czyli lodówka turystyczna w plecaku. Modele 2 w 1 są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Nic więc dziwnego, że tak chętnie są wybierane na biwak.

Zaplanowanie biwaku wymaga skompletowania najważniejszych akcesoriów, czyli namiotu, śpiwora, materaca, lodówki i kuchenki turystycznej. Mając te przedmioty ze sobą, uzyskujemy pewność, że zachowamy komfort nawet w wymagających warunkach otoczenia.

Zostaw komentarz