Wakacje w Chorwacji 2023 – ważne zmiany

chorwacja na wakacje

Chorwacja samochodem to bez wątpienia jeden z popularniejszych sposobów na spędzenie ciekawych wakacji. Dojazd nie jest szczególnie uciążliwy, zwłaszcza dla mieszkańców południowej Polski, więc co roku tysiące turystów rusza w stronę Riwiery Makarskiej, Omišu czy Šibenika. Jednak od 1 stycznia 2023 roku zaszły pewne zmiany, z którymi podróżujący w stronę Chorwacji powinni się zapoznać.

Wakacje w Chorwacji 2023 – co nowego?

Mimo że Chorwacja już od kilku lat jest członkiem Unii Europejskiej, to do końca 2022 roku utrzymywały się kontrole na jej granicach, co czasami dziwiło turystów z naszego kraju. Tak się działo, ponieważ Chorwacja nie należała do strefy Schengen. To uległo zmianie pierwszego dnia nowego roku 2023. Obecnie turyści przyjeżdżający z innych państw należących do wspólnoty (Włochy, Węgry, Słowenia) nie muszą już okazywać paszportu albo dowodu osobistego na punkcie granicznym, chyba że przybywają z Serbii, Czarnogóry lub Bośni i Hercegowiny, a więc krajów, które nie należą do strefy Schengen.

Druga zmiana dotyczy waluty. Od 1 stycznia 2023 roku nie płaci się już kuną chorwacką, ponieważ oficjalną walutą zostało euro. Trudno przypuszczać, że to zniechęci turystów z Polski do ruszenia samochodem w stronę najpopularniejszych miejsc w Chorwacji. Może nawet ułatwić życie, gdyż trzeba będzie pamiętać o wymianie tylko na jedną walutę.

chorwacja na wakacje

Chorwacja samochodem na wakacje 2023

Lista miejsc, w których najczęściej spotyka się wypoczywające osoby z naszego kraju w zasadzie nie ulega wielkim zmianom od lat. Wciąż mnóstwo turystów kieruje się na Riwierę Makarską, która zachwyca nie tylko czystym Morzem Adriatyckim, ale także górami. Skalne wybrzeże sprawia, że plaże są żwirowo-kamieniste, ale mają swój niewątpliwy urok. Można też korzystać z kąpieli morskich albo zdecydować się na uprawianie sportów wodnych. Riwiera Makarska to miejsce tętniące życiem przez całą dobę. Warto skorzystać z oferty licznych barów i restauracji, które serwują lokalne specjały – przede wszystkim świeże ryby, wino i mocną rakiję.

Inne ciekawe miejsce to Omiš z atrakcyjną ofertą rekreacyjną i półpiaszczystą plażą. Teren sprzyja aktywności, ponieważ na rzece Cetinie można skorzystać z raftingu, na okolicznych szczytach ze wspinaczki skałkowej, a na wodach Adriatyku z windsurfingu. Samo miasto też bardzo urokliwe, a szczególnie jego starówka i widokowe twierdze.

Dla miłośników zwiedzania i romantycznych spacerów kuszący jest natomiast Zadar z licznymi zabytkami i nadmorską promenadą. Miasto słynie przede wszystkim z zabytkowej starówki otoczonej murami.

Mnóstwo hoteli z dojazdem własnym lub samolotem do Chorwacji zarezerwujecie na stronie ITAKI.

Zostaw komentarz