Uganda- perła Afryki

ugandaUganda to państwo położone we wschodniej Afryce, tuż nad słynnym Jeziorem Wiktorii. Jako że wyjazdy do Afryki cieszą się coraz większą popularnością, warto zwrócić uwagę na kraj jezior i gór, jakim jest Uganda. Kraj ten jest prawdziwą perłą na kontynencie Afrykańskim. Nie tylko chroni on rzadkie okazy roślin i zwierząt w licznych parkach narodowych, ale przede wszystkim, jest w nim wiele atrakcji turystycznych. Nie zależnie od tego, czy cenisz sobie aktywność, czy wolisz wypoczywać leniuchując nad jeziorem- w Ugandzie na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Uganda i Park Narodowy Kibale

Wspomnieliśmy już, że Uganda to przede wszystkim bogactwo parków narodowych, stojących otworem dla turystów. Nie tylko można tam wypocząć, ale przede wszystkim zbliżyć się do przyrody, której nie dotknęła ingerencja człowieka. Trekking w Parku Narodowym Kibale to świetna forma spędzenia czasu, w gąszczu dzikiej roślinności, a także…szympansów. Okazuje się, że w tym właśnie parku, swoje życie prowadzi aż 12 gatunków naczelnych małp. Jednak to nie wszystko. Przy odrobinie uwagi, możemy podziwiać także aż 140 gatunków motyli, a także wsłuchać się w śpiew aż 325 gatunków ptaków. Wśród bujnej zieleni i drzew, które mogą osiągać nawet 55 metrów wysokości, można znaleźć wypoczywające pawiany, makaki i koczkodany. Park Narodowy Kibale zwiedza się wytyczonymi ścieżkami, które prowadzą nad rozlewiskami. Oprócz podziwiania egzotycznych zwierząt turyści będą mogli nacieszyć oczy niezwykłymi widokami, które wykreowała natura.

Park Narodowy Królowej Elżbiety

Prosto z Kibale, które znajduje się na półkuli północnej, można udać się do Parku Narodowego Królowej Elżbiety, który znajduje się już na półkuli południowej. Oczywiście, nie sposób się nie zatrzymać i nie zrobić pamiątkowego zdjęcia na równiku. Wyjazdy do Afryki, zawsze pełne są niespodzianek, a Uganda zaserwuje je turystom z przyjemnością. W drodze do Parku Narodowego można przyjrzeć się z bliska plantacji herbat- jednej z najlepszych na świecie. W Parku Narodowym Królowej Elżbiety turyści mogą napotkać lamparty, słonie, bawoły, lwy, hipopotamy czy nawet antylopy- czyli te gatunki zwierząt, które są kwintesencją Afryki. Co więcej, na terenie parku można pokusić się o nocleg, by wczesnym świtem udać się na safari. Podczas niego można z bliska podziwiać najpiękniejsze, afrykańskie zwierzęta. Park obejmuje swoim terenem także jeziora: Jerzego i Edwarda, więc śmiało można wybrać się łodzią na rejs po kanale Kazinga, który łączy oba zbiorniki wodne. Jeśli lubicie podziwiać ptaki, znajdziecie tutaj ich prawdziwą różnorodność, a przy odrobinie szczęścia, spotkacie nawet gatunki europejskie, które spokojnie spędzają tu zimę.

Wodospady Murchisona

Znajdują się one w Parku Narodowym Wodospadów Murchisona. Nie da się ukryć, że jest to jeden z największych i najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Ugandzie. Słynie on z zapierających dech w piersiach krajobrazów, które na długo zapadają turystom w pamięć. Miłośnicy dzikich zwierząt nacieszą oczy hipopotami i krokodylami oraz jednym z najrzadszych gatunków żyraf- Rotshilda. Bryza wodospadów na pewno ochłodzi was w gorące, ugandyjskie popołudnie. Wodospady mogą osiągać aż 43 metry wysokości, a co więcej, możecie spędzić tam noc.

Co jeszcze warto zobaczyć w Ugandzie?

Będąc w Ugandzie, nie możecie zaprzestać na zwiedzaniu Kampali. Warte odwiedzenia jest miasto Jinja, który leży nad samym brzegiem Jeziora Wiktorii. Jest to niepowtarzalna okazja, by spróbować lokalnego jedzenia i napić się herbaty, ale także wybrać się na rafting po Nilu. To prawdziwa gratka, dla miłośników lekkiej adrenaliny. Nie możecie pominąć także Kasubi- czyli historycznego wzgórza w Ugandzie. Miejsce to ma wartość religijną i kulturową dla mieszkańców, które od 2001 roku znajduje się na liście UNESCO. Spoczywają tam ugandyjscy królowie. Kasubi odzwierciedla tradycję ludu Baganda i da wam możliwość podziwiania miejscowej architektury. Zatrzymajcie się także w Las Mabira, czyli lesie deszczowym. Las ten jest domem dla wielu zagrożonych gatunków ptaków i znajduje się nieopodal wspomnianego już miasta Jinja.

Zostaw komentarz