Ochrona termiczna do nurkowania z nawiązaniem do sklepu

Nurkowanie to sport, który sprawia nie tylko dużo frajdy, ale i satysfakcji. Przyglądanie się życiu istot morskich uspokaja i wpływa kojąco na skołatane nerwy. Kluczem do osiągnięcia stanu jest również odpowiednie przygotowanie się. Podstawowym elementem wyposażenia każdego nurka jest przede wszystkim kombinezon do nurkowania oraz inna odzież termiczna. Bez tego wyposażenia w niektórych warunkach czerpanie przyjemności z nurkowania może być bowiem znacznie ograniczone. Zapoznaj się z treścią poniższego artykułu i dowiedz się, jakie gadżety elementy garderoby przydadzą Ci się najbardziej. 

Ochrona termiczna – dlaczego warto go mieć?

Schodzenie pod wodę na duże głębokości wiąże się z ryzykiem wyziębienia organizmu. Woda bowiem w zależności od głębokości akwenu zmienia swoją temperaturę. Wpływ na ten parametr ma również szerokość geograficzna. Innej temperatury doświadczymy w Morzu Bałtyckim, a innej w trakcie nurkowania w Morzu Czerwonym. Warto również mieć w pamięci, że człowiek nie jest przystosowany do życia w wodzie. Potrafi ona bowiem wychłodzić ludzki organizm nawet o 25 razy szybciej, niż robi to powietrze. Dlatego posiadanie odzieży termicznej jest dla nurka ważne tak samo, jak posiadanie butli z tlenem.

Skafander do nurkowania – jaki wybrać?

Kombinezon nurkowy, nazwany również pianką, to jeden z podstawowych rodzajów ochrony termicznej. Dla nurka stanowi on niemalże jego drugą skórę. Dlatego też przygodę z tym sportem powinno zacząć się od znalezienia odpowiedniego skafandra. Jak dokonać tego wyboru? Przed wyjściem na zakupy warto zastanowić się nad tym, w jakim akwenie zamierza się nurkować. Od tego bowiem będzie uzależniona grubość kombinezonu.

Ochrona termiczna do nurkowania w bardzo ciepłej wodzie

Bardzo ciepła woda to taka, której temperatura przekracza powyżej 25 °C. Wybierając się na takie nurkowanie w okresie letnim, warto zaopatrzyć się w piankę o grubości 1-3 mm. Może być ona wykonana z neporenu. Będzie ona odpowiednia do schodzenia na głębokość ok. 20 m. Na większych głębokościach pianka ta jednak może okazać się niewystarczająca. Neporen kurczy się, w związku z czym obniża się również jego zdolność do izolacji zimna. Dlatego przy głębszych zejściach dobrze jest wybrać piankę 3-5 mm.

Ochrona termiczna do nurkowania w ciepłych wodach

Mowa tu o akwenach, których temperatura waha się pomiędzy 16 a 20°C, czyli np. Morzu Śródziemnym i polskich jeziorach. Na zejściach do głębokości 20 m z powodzeniem wystarczy pianka neoprenowa o grubości 3-5 mm. Na większych głębokościach warto jednak sięgnąć po skafander wykonany z pianki 5-7 mm.

Ochrona termiczna do nurkowania w zimnej wodzie

Do nurkowania w wodzie o temperaturze poniżej 10 °C najlepszym wyborem będzie zakup skafandra suchego. W tym przypadku czynnikiem izolującym jest powietrze, w związku z czym również warto mieć pod nim warstwę innych ubrań. Przydatna w tym celu ochrona termiczna do nurkowania dostępna jest  asortymencie sklepu Decathlon.

Ochrona termiczna pozostałych części ciała

To również bardzo ważny element stroju nurka. Szczególnie ważna jest ochrona termiczna głowy i kończyn podczas nurkowania w wodach chłodniejszych. Dlatego też warto zaopatrzyć się czapki, pianki z kapturem, rękawice, skarpetki oraz porządne buty do nurkowania. Na pierwsze nurkowanie warto również wziąć ze sobą więcej ubrań – każdy z nas odczuwa zimno inaczej niż inni. Lepiej jest więc mieć ze sobą jedną warstwę więcej, niż narażać się na przemarznięcie.

Zostaw komentarz