Życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze tak jak sobie człowiek tego życzy. Coraz więcej osób jest świadomych jak ważna jest ochrona środowiska, ale też jak duże znaczenie ma aktywność fizyczna, stąd też zamienia samochód na rower i niestety, jak to zwykle bywa, wtedy życie zaskakuje awaria roweru – cóż taki chichot losu. Co w takie sytuacji można zrobić?
Naprawy małe i duże, czyli gdy masz awarię
Awarie zdarzają się i to normalne. Gorzej jeżeli awaria zaskoczy wtedy, gdy czeka Was ważne spotkanie czy macie przedstawić projekt, a wtedy jak na pecha Wasz rower uległ uszkodzeniu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieje, że awaria nie jest trudna do naprawy i możecie ją wykonać na miejscu, czyli na poboczu. Jeżeli będzie to przebita opona, to wystarczy tylko łata i gotowe. Także łańcuch możecie łatwo i szybko naprawić, gorzej jeżeli nie macie ze sobą małych narzędzi. Wtedy pozostaje już tylko mieć nadzieje, że jedzie jakiś autobus i na to, że kierowca pozwoli Wam wejść z jednośladem, co wcale oczywiste nie jest, szczególnie jeżeli jedzie nim już matka z wózkiem. Wtedy macie jeszcze jedną możliwość, czyli zadzwonienie po kogoś. Ale jak wiadomo jak pech to pech i może się okazać, że wszyscy znajomi są już w pracy, a Wy jesteście już prawie spóźnienie do pracy, a inni współpracownicy czekają na Was. W takiej sytuacji pozostaje już tylko urządzenie biegu z rowerem, co pewnie może być trudne.
Gdy awaria wymaga specjalisty
Są awarie i „awarie”. Te drugie oczywiście możecie naprawić samodzielnie, o ile macie o tym jakieś pojęcie. Wszak bycie dobrym rowerzystą wcale nie oznacza, że znacie się na jednośladach. Swoją drogą w myśl zasady, że bezpieczeństwo jest najważniejsze czasami nie ma co udawać specjalisty, lecz od razu warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli udać się do serwisu rowerów. Wtedy macie pewność, że naprawa będzie zrobiona dobrze, a więc nie czeka Was niemiłe zaskoczenie. Cóż, naprawy rowerów na szczęście nie są bardzo drogie, ale jednak lepiej mieć w portfelu te kilkadziesiąt złotych niż nie mieć.
O prewencji zdań kilka
Prewencja rzecz ważna, a skoro o tym mowa to na przyszłość jeżeli będziecie szukać świetnego serwisu, czy sklepu, to sprawdźcie ofertę wygodnyrower.pl. Ale tez pamiętajcie, że lepiej zapobiegać niż naprawiać, dlatego też do każdego rowerzysty należy sprawdzanie stanu technicznego. Otóż po każdej długiej trasie bądź w sytuacji, gdy poruszacie się po trudnym i błotnistym terenie powinniście sprawdzić stan techniczny. A jeżeli podczas jazdy zauważycie, usłyszycie bądź poczujecie, że coś nie gra, to absolutnie nie należy tego bagatelizować, wszak mała naprawa, to małe koszty, a większa naprawa wiąże się już z wyższymi kosztami. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zadbany rower możecie zdecydowanie dłużej użytkować i cieszyć się sporą oszczędnością. Nawet rowery z segmentu budżetowego, czyt. tanie, mogą służyć przez wiele lat i to naprawdę służyć, czyli mogą stanowić Wasz środek transportu do pracy, ale mogą być też źródłem rozrywki, wszak wycieczki rowerowe dają dużo frajdy i jeszcze więcej przyjemności.
Gdy świszczy, ale i stuka to czas na…
Możemy Wam opowiadać jak naprawić hamulce, ale prawda jest taka, że większość z Was nawet jeżeli się tego podejmie, to i tak „to” zakończy się tylko zdenerwowaniem, a przy tym jeszcze większą awarią. Dlatego też lepiej mierzyć siły na zamiary. Oznacza to, że zamiast się złościć i męczyć, lepiej oddać rower do serwisu i to zawsze wtedy, gdy zauważycie, że coś jest nie tak. Swoją drogą raz czy dwa razy na rok warto zainwestować w profilaktykę, czyli sprawdzić stan techniczny jednośladu, a jeżeli jesteście miłośnikami viking biking, czyli jeżdżenia po śniegu, to lepiej zdecydowanie dwa razy do roku postawić na prewencję. Jednocześnie przypominamy, aby po „brudnej” jeździe wyczyścić jednoślad, dzięki temu wszystkie podzespoły nie będą się tak szybko zużywać, a rower nie ulegnie korozji.
Jazda na rowerze jest przyjemnością, ale też wpisuje się w zdrowy styl życia. Ale tak jak kierowca ma obowiązki sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, podobnie rowerzysta powinien zrobić to samo.